Co je genetický profil

Genetický profil psa je soubor DNA znaků, charakteristický výhradně pro daného jedince. V angličtině se používá velmi výstižný termín DNA fingerprint vyjadřující, že se jedná o obdobně nezaměnitelný identifikační prostředek, jakým je otisk prstu. Je to tedy jednoznačná celoživotní identifikace každého jedince a díky tomu má v chovatelské praxi celou řadu uplatnění.

Dočasné zľavnenie podmienok pre priznanie titulu CIB/CIE z dôvodu Covid 19

CIB (pre plemená, ktoré nemajú pre získanie titulu predpísanú skúšku z výkonu) a CIE (pre plemená, ktoré majú pre získanie titulu predpísanú skúšku z výkonu)

4 čakateľstvá/tituly CACIB udelené na výstavách konaných v termíne medzi 1. januárom 2020 a 30. júnom 2021

rozličné krajiny

3 rozliční rozhodcovia

1 rok a 1 deň medzi prvým a posledným čakateľstvom/titulom CACIB

CIB (pre plemená, ktoré majú pre získanie titulu predpísanú skúšku z výkonu)

2 čakateľstvá/tituly CACIB udelené na výstavách konaných v termíne medzi 1. januárom 2020 a 30. júnom 2021

1 krajina

2 rozliční rozhodcovia

1 rok a 1 deň medzi prvým a posledným čakateľstvom/titulom CACIB

Na základě dlouhodobých studií iniciovaných paní Wendy Smith (CHS Kewstoke) bylo v únoru 2009 potvrzeno, že gordonsetři trpí autozomálně recesivním onemocněním označovaným jako progresivní retinální atrofii (PRA). Jedná se o onemocnění s pozdními příznaky, oftalmologickým vyšetřením lze první příznaky poznat přibližně od 7. roku stáří (někteří autoři udávají možnost oslepnutí již mezi 4. -6. rokem života).

It is been a pleasure for me to have this little interesting conversation with Ms. Marita Peuhkuri  from famous BLUE BALTIC´S English Setter kennel.

Bolo mi potešením viesť tento malý zaujímavý rozhovor s pani   Maritou Peuhkuri   z chovateľskej stanice anglických  setrov   BLUE BALTIC´S.

It is been a pleasure for me to have this little interesting conversation with Mr. Jeremy Bott and Mrs. Dee Milligan-Bott from famous THENDARA Irish Setter kennel.

Bolo mi potešením viesť tento malý zaujímavý rozhovor s pánom Jeremy Bott a pani  Dee Milligan-Bott z chovateľskej stanice írskych setrov THENDARA.

Thendara Champions

It is been a pleasure for me to have this little interesting conversation with Mrs. Marianne Gyárfás from famous SÁREGRESI Pointer Kennel .

Bolo mi potešením viesť tento malý zaujímavý rozhovor s pani Marianne Gyárfás z chovateľskej stanice pointrov SÁREGRESI.

It is been a pleasure for me to have this little interesting conversation with Mrs. Maureen Justice from famous LIRIC Gordon Setter kennel.

Bolo mi potešením viesť tento malý zaujímavý rozhovor s pani Maureen Justice  z chovateľskej stanice gordon setrov LIRIC.

Po klubovej výstave 2010 za mnou (virtuálne) prišiel Jaroslav Šeďa s myšlienkou série rozhovorov s uznávanými a známymi chovateľmi anglických setrov, gordon setrov, írskych setrov a pointrov u nás i vo svete. Myšlienka bez ohľadu na vzdialenosť a čas podebatovať nad šálkou čaju s ľuďmi, ktorí do veľkej miery zasvätili svoj život chovu setrov a pointrov, dozvedieť sa niečo viac o nich, o ich začiatkoch, úspechoch, plánoch a o živote psov a so psami v rôznych kútoch sveta sa mi veľmi zapáčila a i keď jej realizácia trvala dlho, dúfam že výsledok bude stáť za to.

After Club Show 2010 Jaroslav Šeďa came to me (virtualy) with an idea to create series of interviews with respected and well-known breeders of English Setters, Gordon Setters, Irish Setters and Pointers from all over the world. I have been excited about the idea to talk together over a cup of tea, regardless of distance or time, with people who mostly devoted their lives to setter and pointer breeding, to hear about them, their beginnings, success, future plans and about dog life and life with dogs in different parts of the world. Even if it took me so long, I hope the result would be worth waiting.

Byla identifikována nová choroba, pravděpodobně způsobená virem, šířícím se mezi majiteli psů. Podle všeho již existuje delší dobu, ale teprve nedávno ji kdosi popsal a začal studovat. Nazývá se syndrom získané posedlosti psy.

Po viacerých rozhovoroch s ľuďmi o našich pozvaných anglických rozhodcoch som sa rozhodla spísať pár postrehov a informácií, ktoré si ešte z toho nabitého víkendu pamätám. Mala som to šťastie, že sme sa po výstave venovali obidvom rozhodcom a posedeli s nimi do večera a p. Howesa sme v pondelok doobeda sprevádzali po Bratislave. Celý čas sme samozrejme využili na rozhovory o psoch, chove a výstavách u nás a vo Veľkej Británii.